ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; ''Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar'' hükmü getirilmiştir.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından ''Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' sloganıyla 2019 yılı ''Yaya Öncelikli Trafik'' yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu doğrultuda; Ülkemizin tüm il, ilçelerinde olduğu gibi beldemizde de eş zamanlı olmak üzere 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında Eskigediz Umurbey Orta Okulu önündeki ışıksız yaya geçidinde Belediye Başkanımız Ercan Şimşek, Beldemizdeki Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrencilerin katılımlarıyla ''Yaya Öncelikli Trafik'' etkinliği gerçekleştirilmiştir.